Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych do wykańczania wnętrz. Pojawiające się drewno w łazience to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście przeciwnicy twierdzą, że drewno w łazience się nie sprawdzi – jest zbyt wrażliwe na zmiany wilgotności oraz duże wahania temperatury. Posiadając aktualną wiedzę na temat różnych gatunków drewna, możemy jednak dobrać odpowiednie (dopasowane do naszych potrzeb) drewno do łazienki.
Niepowtarzalny urok, naturalność oraz przyjemne ciepło pod stopami to to czego pragniemy w łazienkach. Po długich godzinach pracy, chcemy zrelaksować się i wyciszyć, a obcowanie z naturą z pewnością temu służy.
Decydując się na drewnianą podłogę w łazience musimy wybrać drewno twarde, stabilne, o niskim współczynniku skurczu. Te właściwości posiadają egzotyczne gatunki drzew. Wiele z nich charakteryzuje duża zawartość garbników, związków żywicznych oraz substancji oleistych. Prawdą jest, że taka podłoga wymaga większej konserwacji i olejowania.
Polecane gatunki to teak (tek), merbau i iroko. Te trzy gatunki egzotyczne mają zbliżone do siebie właściwości. Mówiąc o teaku warto wspomnieć o jego dość wyraźnej strukturze pierścieniowej. Charakterystyczne są również nierównomierne przebarwienia i słoistość. Drewno teakowe w XIX wieku służyło do produkcji mebli wiktoriańskich. Obecnie oprócz zastosowania na podłogi, nie tylko w łazienkach, możemy go spotkać w saunach lub jako surowiec do budowy jachtów.
Właściwości jakie posiada teak to umiarkowana waga, niska wilgotność punktu nasycenia włókien (od stanu powietrzono-suchego 12% do stanu nasycenia 22 %). Największym atutem są małe wartości skurczu, świadczące o wysokiej stabilności wymiarowej i braku skłonności do pękania czy pęcznienia. Ponadto twardziel drewna teakowego ma najwyższą naturalną trwałość na działanie mikroorganizmów i grzybów. Co za tym idzie nie powstaje na nim pleśń i szary nalot. Z drugiej strony jest to materiał trudny do nasycenia impregnatami, ze względu na dużą zawartość substancji oleistych.
Teak ze względu na skład chemiczny drewna zmniejsza przyczepność kleju, dlatego należy stosować profesjonalne dwuskładnikowe kleje poliuretanowe lub hybrydowe.